Telefon
İnstagram

Türkiye'nin en büyük biyogaz tesisi Konya'da yükseliyor

Türkiye'nin en büyük biyogaz tesisi Konya'da yükseliyor
  • 04 Haziran 2022, 12:22

Türkiye'nin en büyük biyogaz tesisi Konya'da yükseliyor

Türkiye'nin en büyük biyogaz tesisi Konya'da yükseliyor

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Çumra’nın, İçeriçumra Mahallesinde yer alan 72 bin metreküp biyogaz enerjisi üretimine sahip Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 5. büyük Biogaz enerji santrali hakkında bilgi almak üzere incelemelerde bulundu.

Vali Toprak’a ziyaretleri sırasında  Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Ali Dığrak, Çumra Kaymakamı Hüseyin Ece, İlçe Garnizon Komutanı Halil İşler, Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, AK Parti Çumra İlçe Başkanı Ufuk Yağcılar ve firma yetkilileri eşlik etti. Vali Toprak, hayvansal atıklardan üretilecek biyogazın, elektrik enerjisine dönüştürüleceği tesisin tamamlanma ve faaliyet süreçleri hakkında bilgi aldı. Faaliyet aşamasına 31 Ekim’de geçilmesi planlanan, 72 bin metreküp biyogaz, 200 bin ton sıvı gübre, 30 ton organik katı gübre üretimi yapılacak ve ilk aşamada 6 MW elektrik üretecek santralde, ayrıca  çevre kirliliğine yol açabilecek atıkların, biogaz ile  elektrik enerjisine dönüşmesiyle ilçede enerji anlamında  kazanım elde edilecek.

KONYA’NIN EN BÜYÜK YATIRIMLARINDAN BİRİ OLACAK

Firma yetkililerinin verdikleri bilgilere göre üretim noktasında Türkiye’nin en büyük , Avrupa’nın ise 5. Büyük Biogaz enerji santrali olan  tesis, hayvansal ve tarımsal atıklardan enerji üretimi yapabilecek. Aynı zamanda tesiste organik gübre üretimi de gerçekleştirilecek. İlk aşamadan sonra toplamda ise 12 megavat enerji kapasitesine sahip,  31 Ekim’de faaliyete geçecek santral, yaklaşık 5 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Tamamlandığında Konya’nın en büyük yatırımlarından biri olacak Çumra Biogaz enerji santrali, ilçenin istihdamına da kapı açacak. Yetkililer, projenin  2020 yılına kadar 3 aşamadan oluşacak yatırım planlamasında olduğunu söyledi.


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM